Czech freestyle bmx association - Česká freestylová bmx asociace - CFBA


Czech freestyle bmx association

Česká freestylová bmxová asociace

Zpět na novinky

MČR Park 2020 - Aftermovie

V sobotu 8. 8. 2020 se v Bikeparku Brumov-Bylnice uskutečnilo historicky první Mistrovství České republiky ve Freestyle BMX Park jakožto olympijské disciplíny, a to pod záštitou Mezinárodní cyklistické unie (UCI) a Českého svazu cyklistiky (ČSC).

Závodilo se ve čtyřech kategoriích.

Kategorii Junior, do které spadali jezdci do 12 let včetně, jasně ovládl místní jezdec František Bližňák (12 let), který letos vyhrál českou sérii závodů LZN (lokální závody s nominační hodnotou), a stal se tak mistrem ČR v této kategorii. Bylo vidět, že František v brumovském parku poctivě trénuje – oproti ostatním jezdcům dělal triky téměř na každé překážce, jeho jízda byla ucelená a logicky navazovala.

V kategorii Expert (pro jezdce ve věku 13-14 let) byly hlavními adepty na vítězství Adam Hradil a Ondřej Baranec, kteří se v rámci série závodu LZN průběžně střídali na první příčce. Nakonec zvítězil druhý jmenovaný, kterému více vyhovovala velikost překážek a umožnila mu provádět triky v opravdu velkých výškách. Celkově předvedl čisté jízdy a zapojil dokonce backflip, což se v této kategorii vidí zřídkakdy.

V kategorii Elite Women byla v posledních letech hlavní favoritkou Nikol Přikrylová, která Českou republiku reprezentovala na řadě zahraničních závodů, a zúčastnila se dokonce Letních olympijských her mládeže Buenos Aires 2018. Na Mistrovství České republiky ji ale překvapivě překonala Kateřina Jalůvková, která se jeví jako nový velký talent české BMX scény.

Kategorie těch nejlepších z nejlepších, Elite Men (muži od 15 let), byla nabitá mnoha talentovanými jezdci, a do poslední chvíle tedy nebylo možné předpovědět, kdo se stane vítězem. V této kategorii klade porota obzvláštní důraz na čistotu jízdy, celkovou návaznost, obtížnost triků a využití parku. Závodníci si proto musí předem jízdu promyslet a zhodnotit, které triky zapojí a které naopak vynechá, protože jsou příliš riskantní. V napínavých finálových jízdách se nakonec nejlépe předvedl Tomáš Beran, který zajel čistou jízdu plnou obtížných triků. Druhý skončil Martin Habada, jenž vsadil spíše na styl, výšku, celkovou návaznost a využití parku. Bronz si vyjel Zdenda Pešek, který rovněž předvedl velmi dobrý výkon.

Porota byla složena ze zkušených českých jezdců – tvořil ji Kryštof Mach, Jakub (Sengi) Hlubocký a Jan (MRW) Šaml, který jako porotce působil třeba také na mistrovství světa v Anglii.

Nejlepší závodníci byli oceněni poháry, finanční odměnou i věcnými cenami. Pořadatelé závodu děkují touto cestou všem sponzorům, jezdcům i fanouškům, kteří pomohli vytvořit skvělý závod se skvělou atmosférou.

Publikováno 6.9.2020, Autor: Erik Figar, Zobrazeno: 1021×